مسئله مقاومت به درمان و خودداری از مراجعه به درمانگر

مسئله مقاومت به درمان و خودداری از مراجعه به درمانگر

مسئله مقاومت به درمان و خودداری از مراجعه به درمانگر

بسیاری از انسانها ممکن است در طول زندگی خود دچار مشکلات و بیماریهای جسمی و یا روحی شوند و نیاز به مراجعه به درمانگر در زمینه ای دارد که فرد بیمار شده است.
اما برخی از افراد هستند که در قبال درمان مقاوم هستند و از مراجعه به پزشک و یا درمانگر خودداری می کنند
و یا خصوصا در مورد مشکلات روحی نیز برخی از افراد حتی از مراجعه به درمانگر آگاه و دارای مجوز معتبر نیز خودداری می کنند و مایل نیستند راجع به مشکلاتشان با کسی صحبت کنند و یا آندسته از افرادی که دچار توهم و بدبینی هستند نیز نگران محرمانه نبودن صحبت هایشان می شوند و یا برخی دیگر نیز ترس از قضاوت شدن دارند و یا از روبرو شدن با مشکلاتشان خودداری می کنند.
افرادی که درگیر افسردگی شدید هستند و کسانی که کنترل خشم و تکانه و هیجان ندارند غالبا از مراجعه به درمان خودداری می کنند. همچنین افرادی که درگیر افسرده خویی و افسردگی های پنهان و مشکلات سایکوتیک هستند نیز نسبت به مراجعه مقاومت می کنند.
باید توجه داشت که چنانچه نوسانات روحی و مشکلات فرد مانع از زندگی عادی روزمره او می شود و بخش زیادی از فکر و رفتار فرد را درگیر می کنند، بنابراین نیاز به مراجعه به درمانگر دارد.
در مواردی که اختلال روانی شدید باشد ممکن است که خانواده و نزدیکان فرد مستاصل شوند و آنها نیز تحت تاثیر بیماربودن عضو خانواده خود قرار گیرند. بنابراین توصیه می شود که فرد بیمار برای مراجعه تشویق شود و از درمانهای حمایتی توسط نزدیکانش بهره بگیرد.
همچنین بسیار مهم است که از جملات و رفتارهای مخرب با فرد خودداری کرد و فراموش نکنیم که مراجعه در زمان مناسب می تواند به مراتب اثربخش تر باشد و کمک موثرتری را برای کاهش علایم در فرد ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
× پشتیبانی 24 ساعته