چرا انتقام‌جویی می‌کنی؟

چرا انتقام‌جویی می‌کنی؟

چرا انتقام‌جویی می‌کنی؟

انسان‌ها در زندگی خود با ناکامی و نرسیدن و تلخی‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شوند و به‌دنبال این موضوعات احساس و هیجان‌های مختلفی را تجربه می‌کنند. انتقام یکی از این هیجان‌هاست و این حس می‌تواند عواقب مخرب یا در برخی موارد با عواقب سازنده همراه باشد.
چنانچه انتقام‌جویی که فرد دنبال می‌کند، در راه منطقی صورت گیرد و باعث شود تا فرد برای جبران ناکامی، تلاش بیشتری انجام بدهد و در این راه صدمه و آسیبی را به خودش یا دیگران وارد نکند، می‌توان گفت که انتقام با نتایج سازنده همراه است. مثلا فرد به‌دنبال ناکامی در مسیر شغلی، تحصیلی و ورزشی یا در مقابل جمله‌ای ناامیدکننده و قضاوتی تصمیم می‌گیرد که با دستیابی موفقیت و قبولی و جبران، نتیجه بهتری را کسب کند.
اما غالبا انتقام و کینه‌ورزیدن به شکل مخرب بروز می‌کند و ترکیبی از رنجش، نفرت، خصومت و خشم را به همراه دارد که می‌تواند منجر به بروز عواقب جبران‌ناپذیر شود. در این حالت فرد احساسات و افکار منفی زیادی را در ذهن خود مرور می‌کند. این افکار و احساسات حتی با علائم جسمانی و روانی همراه است که نهایتا خشم فرد را نیز افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تا فرد برای فروکش رنج و خشم خود، اقدام به تلافی و انتقام کند.
در نتیجه در فرآیند انتقام مخرب، چون فرد اعتقاد دارد با وارد کردن ضربه‌ای مشابه آنچه تجربه کرده احساس بهتری پیدا می‌کند و رنجش او پایان خواهد یافت، در نتیجه هر‌گونه عملی می‌تواند از او سر بزند و این نوع انتقام‌ها حتی می‌تواند با خطرات جانی و حتی ادامه‌دار شدن چرخه معیوب انتقام‌های بین‌نسلی همراه شود.
باید توجه داشت که خشم و ترس به معنای انتقام نیست، بلکه انتقام‌جویی زمانی رخ می‌دهد که فرد انگیزه‌ها و افکار هیجانی منفی را نسبت به فرد یا مجموعه خطاکار در ذهن خود مرور می‌کند و این نوع فکر مداوم باعث ایجاد نفرت‌، دشمنی‌، کینه، خشم و ترس می‌شود. نهایتا فرد ممکن است این احساسات خود را به شکل غیرمنطقی و تلافی‌جویانه و بدون در نظر گرفتن عواقب بلندمدت دنبال کند.
برای خروج از انتقام لازم است تا سطح مشکل مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت لزوم از معنا درمانی و شناخت‌درمانی و بازسازی افکار برای کاهش رفتارهای انتقام‌جویانه
استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
× پشتیبانی 24 ساعته