ریشه‌‌های روان‌شناختی بدقولی

ریشه‌‌های روان‌شناختی بدقولی

ریشه‌‌های روان‌شناختی بدقولی

انسان موجودی اجتماعی است و یکی از موضوعاتی که باعث ایجاد تحکیم و پایداری روابط بین فردی می‌شود، متعهد بودن فرد به قول و وعده‌ای است که به دیگران می‌دهد. برخی افراد بسیار «بدقول» هستند و به دلیل این ویژگی خود در زندگی فردی و اجتماعی با مشکل روبه‌رو می‌شوند.بدقول بودن هم می‌تواند در مورد زمان صورت بگیرد و هم در مورد تعهدهای مالی و رفتاری و افرادی که متعهد به زمان و تعهدات خود نیستند. قاعدتا در روابط بین فردی روی حرف آنها نمی‌توان حساب کرد و نزدیکان این افراد نیز از نوع رفتار فرد صدمه بیشتری می‌بینند. آنها به قرارهای خود دیر می‌رسند و از وعده‌های بی‌اساس در جملات خود استفاده می‌کنند و بیشتر مواقع نیز علت بدقولی خود را به عوامل بیرونی نسبت می‌دهند.
این افراد معمولا برای دیرکردن یا بدعهدی‌های خود بهانه‌های متفاوتی می‌آورند و به دروغ‌گویی و انکار یا دلیل‌تراشی متوسل می‌گردند و تکرار بدقولی آنها باعث می‌شود تا بی‌اعتبار باشند.
این‌که فردی صرفا یک‌بار نسبت به قول و وعده خود عمل نکند می‌تواند قابل پذیرش باشد اما تکرار بدقولی نشان‌دهنده ویژگی‌های شخصیتی فرد و بی‌تفاوتی او نسبت به محیط پیرامونش است.
البته گاهی نیز ممکن است بدقولی فرد ناشی از وسواس‌های فکری یا اشتغال ذهنی بیمارگون و تکرارشونده او باشد. به این معنا که فرد آن‌قدر ذهنش مشغول است که متوجه گذر زمان نمی‌شود و با وجود این‌که بارها تلاش کرده تا به‌موقع کاری را انجام دهد یا در زمان مقررشده حضور یابد اما بازهم موفق نمی‌شود که در این صورت لازم است مشکلات روان‌شناختی فرد مورد بررسی قرار گرفته و مداخلات درمانی متناسب با فرد صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته