خیانت در روانشناسی

ساعات مطب : 8 الی 17

خیانت در روانشناسی

خیانت در روانشناسی  مخالف وعده عمل کردن به نوعی که اعتماد طرف مقابل از بین برود، خیانت فضایی در جهت دروغ، فریب، پنهان‌کاری و سواستفاده‌گری فراهم می‌کند. این واژه در روابط زناشویی و دوستی بسیار دیده شده است و نشان‌دهنده پیام‌های تلخی است. خیانت به لحاظ لغوی به معنی پیمان‌شکنی، بی‌وفایی و زناکاری است، خیانت از بعد اجتماعی در بستر دزدی و نادرستی بررسی می‌شود. خیانت در رابطه زناشویی بدترین نوع خیانت است که در این موارد بسیاری افراد نیاز به یک مشاو خوب پیدا میکنند.

آثار خیانت چیست؟

خیانت می‌تواند زخم‌های روحی در فرد به وجود آورد و سبب شود تا آرامش از بین برود. این آثار عبارت است از:

شوک احساسی
احساس کمبود و غصه
پیش داوری های ناسالم
عزت نفس خدشه دار شده
خودناباوری
از دست دادن اعتماد و حس صداقت نسبت به همه چیز
و خشم

رایج ترین انواع خیانت:

بطور کلی می توان گفت خیانت شامل موارد زیر است:

خیانت جنسی
خیانت در روانشناسی جنسی بارز ترین نوع خیانت است. اگر با شخص دیگری به غیر از همسرتان رابطه جنسی داشته اید، این خیانت جنسی محسوب می شود و می تواند برای طرف خیانت دیده بسیار آزاردهنده باشد، زیرا رابطه جنسی آخرین شکل پیوند با کسی است.

خیانت احساسی
خیانت احساسی را می توان دردناکتر از خیانت جنسی دانست، زیرا برخی از افراد این موضوع را بیشتر از رابطه جنسی شریک خود با شخص دیگر آزاردهنده می دانند. خیانت احساسی بدین معناست که دیگر شریک زندگی خود را دوست ندارید و این برای شخصی که زمانی دوستش داشته اید، بسیار دردناک است.

خیانت مجازی
تبادل پیام های عاشقانه یا حتی تصاویر برهنه از طریق رسانه های اجتماعی نیز می تواند خیانت تلقی شود، حتی اگر طرف مقابل را از نزدیک ندیده باشید.

دلایل خیانت:

خیلی مواقع دلایل خیانت در روانشناسی به دلیل خودخواهی بیش از حد افراد می باشد نه صرفا به قصد آسیب رساندن به دیگران. در بیشتر مواقع خیانت به این دلیل رخ می دهد که آنها به دیگران اهمیت نمی دهند و این بی اهمیت بودن دیگران ریشه در بی اهمیت بودن خود شخص در نگاه خودش دارد. از دیگر دلایل خیانت عبارتند از:
نیازهای عاطفی برآورده نشده
نارضایتی جنسی
فقدان عشق و احترام
مشکلات روحی و روانی

درمان خیانت:

برای درمان خیانت باید اقداماتی را انجام دهید که مهم ترین این اقدامات به شرح زیر است:

احساسات خود را بشناسید.
در برابر حس انتقام جویی مقاومت کنید.
به خودتان فرصت دهید.
با یک فرد قابل اعتماد صحبت کنید.
همه ابعاد خیانت را بررسی کنید.
عمق رابطه را بررسی کنید.
مدتی تامل کنید.

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته