اهمیت كنترل اضطراب خانواده در شرایط كرونا

اهمیت كنترل اضطراب خانواده در شرایط كرونا

نویسنده : دکترمهرنوش دارینی روان شناس و مشاور
همه‌گیر شدن بیماری كرونا جهان را درگیر كرده است و خانواده‌هایی هستند كه اطرافیانشان یا عضوی از خانواده آنها دچار این بیماری شده است كه در خانه قرنطینه هستند یا در بیمارستان و مكان‌های سپری كردن دوران نقاهت به‌سر می‌برند.
اعضای خانواده در این شرایط علاوه بر بحران ناشی از ابتلا به بیماری، نگرانی از شرایط جسمانی بیمار را نیز دارند كه باعث می‌شود تا فشار روحی و روانی آنها دوچندان شود. مسلما نگهداری و مراقبت در منزل با خطر ابتلای سایر اعضای خانواده همراه است و از آن‌سو، نداشتن امكان ملاقات با بیمار در بیمارستان نیز خانواده را با فشار روانی و ترس و دلهره روبه‌رو می‌كند.
خانواده‌هایی كه عضوی از آنها دچار بیماری شده‌اند باید توجه داشته باشند استرس و فشار روانی هم مقاومت بدن بیمار را پایین می‌آورد و هم باعث می‌شود تا سایر اعضای خانواده به دلیل استرس بیش از حد، بیشتر در معرض ابتلا باشند.
بنابراین بهترین راه، تمركز كردن بر خود و استفاده از كنترل روان و كنترل هیجان است.
لازم است تا علاوه بر این‌كه توصیه‌ها و دستورالعمل‌های نگهداری از فرد رعایت می‌شود، به خودمان كمك كنیم تا شرایط و فضای روانی خانه نیز آرام باشد و از معاشرت و گفتگوی تلفنی با افرادی كه استرس فرد را بیشتر می‌كنند پرهیز شود و ضمن رعایت مسائل بهداشتی، با آرامش و صبوری و امیدوارانه دوره درمان و قرنطینه طی شود و از فاجعه‌سازی ذهنی پرهیز كنیم.
همچنین از كتاب‌ها و فایل‌های صوتی امیدبخش استفاده شود و با استفاده از تكنیك‌های تن آرامی به سمت ایجاد و حفظ آرامش حركت كرد و لازم است تا برای روزهای قرنطینه و فرد بیمار نیز فعالیت‌های سرگرم‌كننده در نظر گرفت و با روحیه بالا با فرد بیمار برخورد كرد تا توان جسمی و روحی او برای مقابله با بیماری افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
× پشتیبانی 24 ساعته