SMS

ساعات مطب : 8 الی 17

SMS

 

( short message service )  یا همان پیام کوتاه ( اس . ام . اس ) امکانی است که توسط آن می توان پیام نوشتاری و یا عکس را با توسل به آن برای کسی که تلفن همراه دارد ارسال کرد که می تواند از طریق تلفن همراه و یا اینترنت صورت می گیرد که هم شماره تلفن شما شناسایی می شود و هم هزینه دارد .

BLUETOOTH بلوتوس  ، با این روش می توان عکس ، فیلم کوتاه ، موسیقی ، و حتی در برخی گوشی ها ، پیام نوشتاری را بدون پرداخت هزینه و بدون اینکه شماره شما در گوشی های دیگر شناسایی شود را در شعاع حدود ۵۰ متری ارسال و یا دریافت کنید اما گوشی شما حتماً باید این امکان را داشته باشد .

 

در هر جای خیابان که قدم بگذارید ، اعم از مترو ، دانشکده ها ، وسایل نقلیه عمومی و خصوصی ، مراکز خرید و … ، به افرادی بر می خورید که در حال کار کردن با گوشی تلفن همراه ( موبایل ) خود هستند .اگر گوشی شما مجهز به بلوتوس نیز باشد ، می توانید آنرا روشن کنید و با موج عظیمی از مطالب تصویری و صوتی که اغلب جوک و یا تصاویر مزحک هستند روبرو شوید .

این مسئله نه تنها دامنگیر نوجوانان است بلکه خیلی از افراد را ، اعم از زنان خانه دار ، ادارات و می توان گفت که بیشتر سنین را در بر می گیرد .

نفع اقتصادی حاصل از هزینه های sms   را مخابرات برداشت می کنند اما منفعت بلوتوس را شرکت ها و کارخانه های تولید گوشی تلفن همراه برداشت می کنند .

 

محاسن sms

 

برای تبلیغات مفید است .در هزینه ناشی از مکالمه صرفه جوئی می شود . در شرایطی که امکان مکالمه وجود ندارد بسیار مفید است . در وقت صرفه جویی می کند ، اما : این موارد زمانی مصداق دارد که استفاده صحیح صورت بگیرد .

 

مضرات sms

 

مهمترین زیان آن ایجاد مشغولیت فکری دراستفاده کنندگان است و خصوصاً در نوجوانان  و جوانان.

همچنین به جز مسئله هزینه های مالی که در بر دارد ، باعث سوء استفاده و مزاحمت نیز می باشد .

بلوتوس و پیام کوتاه اگر به شکل سوء استفاده باشد باعث می شود تا محیط امن خانه را متزلزل کند و همه باید مواظب خود باشند و حتی رفتار های طبیعی خود را نیز در بین مجامع عمومی که گوشی های دوربین دار زیاد است ، کنترل کنند .

در خوابگاه های دانشجوئی نیز دیگر امنیت وجود ندارد ، زیرا افراد سودجو از دوستان خود که با لباس راحت مشغول استراحتند نیز عکس می گیرند و آن را بلوتوس می کنند و به همه جا می فرستند .

امروزه حتی در استخرها و مجالس خصوصی و جشن عروسی و … نیز احساس راحتی وجود ندارد .

از دیگر مضرات آن این است که زمان و وقت افراد را به هدر می دهد و به نوعی باعث می شود که تمرکز افراد بر دیگر مسائل کم شود و دوستی های کاذب را نیز بدنبال خود دارد . و از دیگر معایب آن این است که آموزش های غیر اخلاقی و مطالب مستهجن نیز در آن بوفور یافت می شود که باعث انحرافات اخلاقی می شود . به هیچ شخصیت سیاسی و یا اجتماعی و هنری و … نیز رحم نمی شود و زندگی خصوصی و تصاویر و عکس های شخصی افراد را مورد سوء استفاده قرار می دهند .

می توان گفت که هدف از اشاعه این تکنولوژی در جامعه ، مشغول کردن اذهان عمومی و به خصوص جوانان است و آنها را از کسب تحصیل و علم باز می دارد و در یک کلمه می توان گفت که افراد را از سلامت روانی دور میکند و سرانجام ساختار خانواده ها و محیط امن خانه ها نیز ناامن می شود و به بی هدفی جوانان دامن می زند .

 

راه کار

در جامعه ما رسم بر این است که در ابتدا امکاناتی را در جامعه ایجاد می کند و سپس به فکر می افتند که چه پیامدهایی را در پی خواهد داشت .

همواره بهترین راه کار ، دادن آموزش استفاده است و اصولاً آموزش عامل پیشگیری است اما دراین زمینه برخی به درمان نیز نیازمندند ، چرا که نمایانگر نوعی عادت و یا بهتر بگوئیم ، اعتیاد است .

متاسفانه در کشور ما برای بررسی فقط SMS ها را ثبت می کنند و در صورت شکایت شخصی می توان به آن رسیدگی کرد ، اما در مورد بلوتوس کار خاصی صورت نمی گیرد و حتی در صورت ثبت شدن نیز به عنوان راه کار به حساب نمی آید . ممانعت و جمع آوری نیز نه تنها راه حل ناکارآمدی است ، بلکه اصولاً ممانعت باعث افزایش حساسیت می شود .

بررسی تطبیقی مفاهیم بکار گرفته شده در مشاوره و راهنمایی و مفاهیم مطرح شده در تعلیم و تربیت اسلامی

نفس از دیدگاه مشاوره  بهترین معادل در روانشناسی همان خود ، من ،  self  ego ، است . این مفهوم در بیشتر دیدگاههای روانشناسی مطرح شده است . به عنوان…
ادامه مطلب

اختلالات ارتباطی در گفتار و زبان

کودکان برای والدین خود عزیز هستند و وقتی یک نوزاد به نگاه کردن و صداهای والدین خود پاسخ می‌دهد، خانواده‌ها بسیار خوشحال می‌شوند. در جریان رشد کودکان، خانواده‌ها منتظرند کودک…
ادامه مطلب
keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته