پیامدهای فضای مجازی در خانواده

پیامدهای فضای مجازی در خانواده

ساعات مطب : 8 الی 17

پیامدهای فضای مجازی در خانواده

یکی از مسائلی که این روزها والدین را نگران کرده‌ نحوه مطالعه و یادگیری دانش‌آموزان است. با‌توجه به این‌که در سال‌تحصیلی فعلی به دلیل همه‌گیری کووید-19 دانش‌آموزان به‌صورت غیرحضوری مشغول یادگیری هستند، الزاما در تمام مقاطع تحصیلی به دسترسی و استفاده مداوم از اینترنت نیاز دارند. همین مسأله در مورد دانش‌آموزان، خصوصا سن نوجوان مشکلات زیادی را ایجاد کرده‌است که از جمله می‌توان به استفاده همزمان کلاس‌های درسی و اپلیکیشن‌های و تاثیر  فضای مجازی در خانواده اشاره کرد.

برخی دانش‌آموزان حضور واقعی در کلاس‌ها ندارند و در روزهای پایانی سال‌تحصیلی نگرانی والدین در خصوص فرزندان‌شان افزایش
یافته‌است. همچنین تعدادی از دانش‌آموزان به‌شدت به‌فضای مجازی وابسته‌شده و مشغول انجام بازی‌های آنلاین یا حضور در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مختلف هستند و همین مسأله باعث ایجاد ناراحتی بین والدین و نوجوانان شده‌است.

تغییر سبک زندگی نوجوانان و محدودیت‌های رفت‌وآمد ناشی از همه‌گیری کرونا باعث شده‌ گرایش و وقت‌گذرانی در پیام‌رسان‌ها افزایش یابد. به‌دنبال این نوع گرایش، معاشرت‌های دانش‌آموزان با افرادی که شناختی نسبت به آنها ندارند، گسترش پیدا کرده‌است. حتی نوع ادبیات گفتاری و رفتاری نوجوانان به‌شدت تحت تاثیر افراد فعال در این نوع پیام‌رسان‌ها قرارگرفته‌ و نابهنجاری‌ها، کج‌خلقی، پرخاشگری و وابستگی نوجوانان به‌مراتب شدت یافته‌است؛ از این رو لازم است والدین نظارت و مدیریت غیرمستقیم روی معاشرت‌های فرزندان‌شان داشته‌باشند و با همدلی و رفتار دوستانه، آگاهی‌های لازم را به‌صورت غیرسرزنشی به‌فرزند خود انتقال دهند. باید توجه داشت نوجوانان مایل به شنیدن نصیحت نیستند و نوع برخورد و گفت‌وگو با آنها باید متناسب با روحیات‌شان‌باشد.

امان از دعوای خواهر و برادری !

یکی از مواردی که والدین را نگران می‌کند دعوای خواهر و برادری و کینه‌های حل‌نشده‌ای است که ممکن است میان فرزندان آنها ایجاد شود. انتظار خانواده این است که فرزندان…
ادامه مطلب

نگذارید كودكتان مضطرب بماند

اضطراب فراگیر یكی از هیجانات طبیعی زندگی انسان است و در حد اعتدال پاسخی سازش یافته تلقی می‌شود. زمانی كه این احساس ناخوشایند می‌شود زمینه‌ساز درمانده و ناتوان‌ شدن فرد…
ادامه مطلب
keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته