رفتارهای متناقض

رفتارهای متناقض

رفتارهای متناقض

شخصیت هر انسان ترکیبی از ویژگی‌های منحصر به فرد است که تمامی جوانب زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد و شامل ویژگی های نسبتا پایداری از رفتار، هیجان و نحوه تفکر است و بیانگر سبک هر انسان می باشد و نحوه تعامل فرد را با محیط اجتماعی را نشان می دهد.
چنانچه فرد از لحاظ بالینی دچار اختلال شخصیت نباشد، می تواند ارتباط کارآمد و سازنده ای را در زندگی فردی و اجتماعی خود داشته باشد. اما در عین حال افرادی نیز هستند که عملکرد آنها در شرایط اجتماعی تغییر می کند و رفتارهای چندگانه از خودشان بروز می دهند و با اینکه درگیر اختلالات شدید بالینی نیستند، اما در روابط خود مدام دچار مشکل می شوند.
این افراد به دلیل تناقض های زیادی که در گفتار و رفتارشان وجود دارد، از نظر دیگران غیرقابل اعتماد هستند و اطرافیان آنها نسبت به این اشخاص دچار بدبینی و تردید می شوند. آنها ممکن است بی دلیل دروغ بگویند و رفتار بلاتکلیف از خودشان نشان می دهند و عملا می توان گفت که تکلیفشان در زمینه های مختلف با خودشان روشن نیست و مسیر زندگی خود را به شکل مشخص انتخاب نکرده اند.
باید توجه داشت که رفتارهای متناقض روابط زوجی و بین فردی را نیز بشدت تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به ناپایداری ارتباط می شود و حتی اگر رابطه فرد ادامه دار شود اما میزان آرامش در آن بسیار پایین است.
افرادی که بلاتکلیفند و خودآگاهی کافی نسبت به ویژگیها و خواسته هایشان ندارند و از اعتماد به نفس و عزت نفس پایین برخوردار هستند بیشتر از سایر افراد دچار تناقض رفتاری هستند و این افراد در تصمیم گیری های خود تعلل می کنند و قابل اتکا و برای رفتار خود استناد بیرونی دارند و غالبا دیگران را مقصر رفتار متناقض خود می دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته