آسیب‌های زودباوری

آسیب‌های زودباوری

آسیب‌های زودباوری

برخی از افراد در زندگی خود هر خبری که می‌شنوند را به‌سادگی باور می‌کنند یا در روابط بین‌فردی خود بدون فکر و بدون تحقیق به دیگران اعتماد می‌کنند. مبنای رفتاری چنین افرادی نه تنها درایت و تفکر عاقلانه نیست، بلکه ناشی از خوشبینی بیش از حد همراه با ساده‌لوحی است.
زودباوری به معنای اعتماد زودهنگام و غیرمنطقی است که ساده‌لوحی نیز نامیده می‌شود. همان‌گونه که شکاک بودن و بدبینی می‌تواند به فرد صدمه بزند، زودباوری و ساده‌لوحی نیز می‌تواند باعث شود تا افراد به‌سادگی فریب بخورند و مرتکب اشتباهات فراوان و حتی تکراری شوند.
ساده‌ بودن صفت بسیار پسندیده‌ای است و صداقت ‌داشتن و متعهد بودن وظیفه انسانی هر فردی است اما باید توجه داشت که سادگی با ساده‌لوحی متفاوت است و همان‌طور که سادگی می‌تواند مطلوب باشد، ساده‌لوحی و زودباوری قطعا نامطلوب و آسیب‌زاست.
زودباورها مکررا با خطا و شکست در زمینه‌های مختلف روبه‌رو می‌شوند و حتی در روابط عاطفی خود نیز به طرف مقابل اعتماد کورکورانه می‌کنند؛ در نتیجه با آسیب‌های مالی، عاطفی و … روبه‌رو می‌شوند.
همچنین باید در‌نظر داشت ساده‌لوح نبودن به معنای این نیست که دیگران را فریب دهیم یا حقه‌باز باشیم، بلکه باید ضمن حفظ اصول و ارزش‌های انسانی، با تحقیق و اصطلاحا با چشم باز زندگی کنید و در امور مختلف خود نیز مطالعه و آگاهی خود را افزایش دهید تا کمتر با آسیب روبه‌رو شوید و تصمیمات منطقی و عاقلانه در زندگی خود بگیرید.
زودباورها به‌سادگی فریب می‌خورند و لازم است تحت جلسات درمانی قرار بگیرند تا بتوانند میزان خطاهای فکری و رفتاری خود را کاهش دهند و در صورت لزوم تمرین‌های رفتاری نیاز دارند تا بتوانند از زودباوری خارج شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
× پشتیبانی 24 ساعته