اختلالات روانی در روانشناسی

ساعات مطب : 8 الی 17

اختلالات روانی در روانشناسی

اختلالات روانی در روانشناسی یا بیماری‌های روانی اصطلاح کلی برای گروهی از بیماری‌ها محسوب می‌شود که ممکن است شامل علائمی‌ باشند که بر تفکر، ادراک، احساس، خلق و خو و رفتار فرد تأثیرگذار هستند. این علائم، می‌تواند به صورت گاه به گاه یا طولانی مدت مزمن مشاهده شوند و بر عملکرد روزانه و توانایی ارتباط فرد با دیگران تأثیرگذار باشند. سایر بیماری‌ها، از جمله مشکلات مربوط به خواب و بسیاری از بیماری‌های زوال عقل ، از جمله آلزایمر ، به دلیل درگیری مغزی ، به عنوان بیماری‌های روانی طبقه‌بندی می‌شوند. اختلالات روانی باید تحت کنترل یک روانشناس خوب باشد تا بتواند آن را به تدریج درمان کند.

علت بروز اختلالات روانی:

هیچ دلیل واحدی برای بروز اختلالات روانی در روانشناسی وجود ندارد. تعدادی از عوامل ، می‌توانند در خطر ابتلا به بیماری روانی نقش داشته باشند، مانند: تجربیات زندگی از جمله استرس یا سابقه‌ی تجاوز جسمی یا جنسی ، به خصوص اگر در دوران کودکی اتفاق افتاده باشد، ژن‌ها و سابقه‌ی خانوادگی فرد، عوامل بیولوژیکی مانند عدم تعادل شیمیایی در مغز، آسیب مغزی بر اثر ضربه، مصرف الکل یا مواد مخدر به صورت تفریحی، قرار گرفتن مادر در معرض ویروس‌ها یا مواد شیمیایی سمی در دوران بارداری، داشتن بیماری جدی پزشکی مانند سرطان، احساس تنهایی یا انزوا و…

رایج ترین اختلالات روانی:

بسیاری از اختلالات روانی، با تظاهرات بالینی مختلف بروز می‌یابند که به طورکلی به صورت ترکیبی از افکار، ادراک، عواطف، رفتار و روابط غیرعادی با دیگران مشخص می‌شوند. شرایط مختلفی وجود دارد که به عنوان بیماری اختلال روانی شناخته می‌شوند. رایج ترین اختلالات روانی عبارتند از:

اختلالات اضطرابی
اختلالات خلقی
اختلالات روان پریشی
اختلالات اشتها
اختلالات سوء مصرف مواد
اختلالات شخصیتی
اختلال وسواس فکری-اجباری
اختلالات مرتبط با تروما
زوال عقل
اختلالات رشدی

علائم بیماری های روانی:

نشانه ها و علائم بیماری روانی در روانشناسی بسته به اختلال، شرایط و سایر عوامل می‌تواند متفاوت باشد. علائم بیماری روانی می‌تواند بر احساسات، افکار و رفتارها تأثیر بگذارد. نمونه‌هایی از علائم و نشانه‌ها عبارتند از:

احساس غمگینی یا ناراحتی
تفکر آشفته یا کاهش توانایی تمرکز
ترس یا نگرانی بیش از حد
احساس گناه شدید
تغییرات خلقی شدید از اوج و پایین
کناره گیری از دوستان و فعالیت‌ها خستگی قابل توجه
انرژی کم یا مشکلات خواب
جدا شدن از واقعیت (هذیان)
پارانویا یا توهم
ناتوانی در کنار آمدن با مشکلات یا استرس‌های روزانه
مشکل در درک و ارتباط با موقعیت‌ها و افراد
مشکلات مصرف الکل یا مواد مخدر
تغییرات عمده در عادات غذایی و میل جنسی
خشم بیش از حد
خصومت یا خشونت
تفکر خودکشی

گاهی اوقات علائم یک اختلال سلامت روان به صورت مشکلات جسمی مانند درد معده، کمر درد، سردرد یا سایر دردهای غیر قابل توضیح ظاهر می‌شود.

درمان انواع اختلالات روانی:

حوزه سلامت روان پیچیده و متنوع است و هیچ بهترین پزشکی برای درمان انواع اختلالات روانی وجود ندارد زیرا بهترین ارائه دهنده برای افراد مبتلا به اختلال سلامت روان به نیازها و ترجیحات خاص او و همچنین نوع و شدت بیماری آنها بستگی دارد. همچنین ممکن است یک فرد از کار با تیمی از ارائه دهندگان سلامت روان مانند روانپزشک و درمانگر برای دریافت رویکردی هماهنگ و جامع برای مراقبت از خود بهره مند شود.

keyboard_arrow_up
× نوبت دهی مشاوره