کنکور، همچنان زیر تابلوی افسردگی!

کنکور، همچنان زیر تابلوی افسردگی!

ساعات مطب : 8 الی 17

کنکور، همچنان زیر تابلوی افسردگی!

یکی از مسائلی که دانش‌آموزان کنکوری با آن روبه‌رو می‌شوند، ناامیدی و افسردگی در کنکور نسبت به نتیجه امتحان است. هر سال پس از اعلام نتایج اولیه کنکور، با دانش‌آموزانی روبه‌رو می‌شویم که به‌شدت از لحاظ روحی و روانی افت می‌کنند و حتی در برخی موارد اقدامات خودتخریبی و رفتار اقدام به خودکشی در آنها دیده می‌شود.

بنابراین لازم است تا قبل از اعلام نتایج کنکور، دانش‌آموز از لحاظ روحی برای پذیرش نتیجه آماده باشد و باید در نظر داشته‌باشیم پذیرش نتیجه به‌معنی تسلیم و شکست نیست. بلکه لازم است روحیه پذیرش و خروج از تفکر فاجعه‌ساز در ذهن دانش‌آموز شکل بگیرد. خصوصا آن دسته از دانش‌آموزانی که بسیار نتیجه‌گرا هستند لازم است مورد ارزیابی قرار بگیرند و مراحل آماده‌سازی هر نوع ناکامی برای آنها صورت بگیرد.

این افراد اغلب تحمل ناکامی را ندارند و اگر نتیجه دلخواه برایشان رخ ندهد ممکن است به‌دلیل شوک و افسردگی و ناامیدی شدید، اقدام به از بین بردن خودشان کنند. باید توجه داشت معمولا این نوع تفکر از سبک فکری محیطی که دانش‌آموز در آن رشد کرده‌است ریشه می‌گیرد. بنابراین لازم است محیط دانش‌آموز نیز مورد بازبینی قرار بگیرد. همچنین بسیار توصیه می‌شود تا قبل از اعلام نتایج راجع به رقم‌خوردن هرگونه نتیجه‌ای با دانش‌آموز صحبت شود و از او بابت تلاشش حمایت گردد و از بیان جملاتی که تشدیدکننده اهمیت نتیجه آزمون است خودداری شود. سرزنش، تحقیر یا هر رفتاری که تشدیدکننده نتیجه باشد می‌تواند تاثیر بسیاری مخرب بر دانش‌آموز داشته‌باشد.

کنکور در سرنوشت فرزندانمان نقش بسزایی دارد و بسیار حائز اهمیت است ولی در مواقعی والدین آنقدر به فرزندانشان سخت میگیرند که این امر سبب مشکلات روحی و روانی بسیاری برای آنها میشود و گاه باعث خودکشی نوجوان میشود والدین باید در این امر اطلاعات خودشان را گسترش بدهند تا بتوانند به فرزندانشان کمک بکنند. قطعا این کار باعث میشود نتایج بهتری در کنکور حاصل بشود.

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته