چالش مواجهه با انتظارات مالی فرزندان

چالش مواجهه با انتظارات مالی فرزندان

چالش مواجهه با انتظارات مالی فرزندان

یکی از موضوعاتی که باعث ایجاد اختلاف نظر بین والدین و فرزندان می‌شود، انتظارات مالی است که بین شان رخ می‌د‌هد. این روزها شرایط اقتصادی فشار بیشتری را به خانواده‌ها وارد کرده و همزمان با پیشرفت فناوری و ارتباطات جهانی و افزایش آگاهی از برندها و امکانات، سطح خواسته‌ها و انتظارات کودکان و نوجوانان و حتی جوانان از والدین خود تغییر کرده است.
اولین موضوعی که مشوق تغییر انتظارات کودکان می‌شود، مقایسه کردن خودشان با شرایط دوستان و هم‌سن و سال‌هایشان است. این انتظارها در مورد نوع پوشش، لوازم بازی ، تجهیزات الکترونیک، نوع تفریحات و… گسترده می‌شود و حتی با این‌که ممکن است از نزدیک با دوستانشان نباشند اما به‌راحتی می‌توانند داشته‌های یکدیگر و امکاناتی را که دوستان‌شان در اختیار دارند ، ببینند و آن را طلب کنند. حتی بعضا والدین نیز از این که امکان برآورده‌کردن خواسته‌های فرزندشان را نداشته باشند، دچار افسردگی و نارضایتی شوند. از سوی دیگر والدینی نیز وجود دارند که مدام در حال برآورده‌ ساختن خواسته‌های متفاوت فرزند یا فرزندان خود هستند اما احساس رضایت و خوشحالی در فرزندان آنها به‌صورت لحظه‌ای صورت می‌گیرد و خواسته‌های آنها پایانی ندارد. این موضوع باعث ایجاد دل نگرانی و تنش و دوری فرزندان از کانون خانواده شده و سرکشی‌ها، اعتراض‌های آشکار و پنهان و دلخوری در خانواده روز به روز شدت بیشتری یافته است.
باید توجه کنیم جملات والدین و مثال‌های آنها در مورد سبک زندگی خودشان نه‌تنها اثربخش نیست بلکه باعث می‌شود فرزند احساس دوری کرده و بگوید خانواده مرا درک نمی‌کند. در چنین شرایطی آنها خانواده خود را کنترلگر ، نامتعادل و ناتوان قلمداد می‌کنند. در نتیجه مقایسه دوران کودکی والدین با کودکی فرزندان بیشتر باعث ایجاد رنجش می‌شود و لازم است خانواده درمانی صورت گیرد و مشاوره‌های انگیزشی و متعادل به فرزندان داده شود تا از مقایسه‌های
اشتباه و انتظارهای غیرمنطقی خارج شده
و به سمت تلاش محور بودن و هدفمندی برای دستیابی به خواسته‌های منطقی خود
حرکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
× پشتیبانی 24 ساعته