«خودیاری » برای تغییر آماده‌باش

«خودیاری » برای تغییر آماده‌باش

«خودیاری » برای تغییر آماده‌باش

انسان‌ها در زندگی خود اغلب با ناکامی‌‌هایی روبه‌رو می‌شوند و نمی‌توان گفت در تمام روزهای زندگی، همه چیز مطابق میل افراد است. بنابراین ناکام‌شدن و شکست‌خوردن‌ها بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان‌هاست. بعضی از افراد انتظارات‌شان در مقابل ناکامی‌‌ها یا در مورد شروع‌کردن اهداف و برنامه‌هایشان به دیگران وابسته است و از اطرافیان خود انتظار دارند در تمام امور به آنها کمک کنند. اینها کمتر روی خودشان حساب می‌کنند و در نتیجه استناد آنها نیز در زندگی‌شان، بیرونی است. به این معنی که محیط اطراف و دیگران را عامل اصلی ناکامی‌‌ها و امور ناتمام یا اموری می‌دانند که هنوز شروع نکرده‌اند.
یکی از مجموعه مهارت‌هایی که برای این افراد و حتی می‌توان گفت برای بیشتر انسان‌ها ضروری و کاربردی به نظر می‌رسد، خودیاری است. خودیاری به مهارت‌هایی گفته می‌شود که باعث رشد توانایی‌های فرد و حل‌کردن مشکلات از طرف خود فرد می‌شود و در نهایت فرد خودش را تغییر می‌دهد تا بتواند با محیط اطراف خود سازگاری و سازش پیدا کند. باید اشاره کنیم خودیاری شامل مهارت‌های حل مسأله، تقویت عزت نفس، تقویت اعتماد به نفس و رفتار شجاعانه و روابط اجتماعی موثر است. برای این‌که فرد بتواند مستقل فکر و عمل کند، لازم است باورها و نگرش‌های او ارزیابی شود و همچنین در ذهن خود، بازتعریفی از امور مختلف داشته‌باشد و حتما باید توجه داشت تغییر در باورها و نحوه سبک زندگی افراد نیاز به زمان کافی دارد و صبورانه رخ می‌دهد.
برای خودیاری لازم است فرد اهداف زندگی خود را بازنویسی کند و چنانچه دچار ترس و اضطراب و استرس است، مداخلات مناسب را در خصوص کاهش این موارد انجام دهد و عادات مخربی را که در زندگی دارد، شناسایی کرده و تغییر دهد.
یکی از مهم‌ترین موانع خودیاری و کسب مهارت‌های مستقل، عادات مخرب و راحت‌طلبی افراد است و نداشتن انگیزه و تلاش کافی نیز باعث می‌شود تمایل به تغییر در افراد کاهش یابد. همچنین افرادی که دچار وسواس فکری و اختلالات اضطرابی شدید هستند نیز در مقابل تغییر، مقاوم هستند. برای ایجاد تغییر لازم است درمان‌های مبتنی بر کنترل وسواس و اضطراب در مورد آنها صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
× پشتیبانی 24 ساعته